Přinejlepším rušivé, v nejhorším případě frustrující
Celá řada průzkumů a studií hovoří o tom, jaký negativní vliv mají otevřené velkoplošné kanceláře na zdraví zaměstnanců a jejich zvýšenou fluktuaci. Søren Peter Lund, zkušený odborník z dánského národního institutu pro zkoumání pracovního prostředí, vysvětluje: „Nedostatek soukromí v otevřených kancelářích vzbuzuje v zaměstnancích pocit, že jsou neustále na očích. Hluky a zvuky kolem sebe pak mohou vnímat spíše jako hrozbu, než narušení svého soukromí“.
Akustická kvalita místnosti je jedním z hlavních faktorů, které je třeba vzít v úvahu při navrhování prostorů, které budou sloužit ke komunikačním i kognitivním úkonům.
Vliv hluku na chování
Behaviorální specialista Mille Sylvest tvrdí, že hluk není jen rušivý element, který má negativní dopad na soustředění. Může totiž potlačit také motivaci k větší produktivitě a spolupráci, čímž jde zcela proti původnímu záměru otevřených kanceláří. „Duševní i fyzická pohoda člověka je úzce spojena s mírou spokojenosti s jeho postavením v organizaci. A kvalita pracoviště tuto spokojenost v nemalé míře ovlivňuje. Hlučné prostředí je známkou spíše nízkého postavení, což má negativní dopad na celkovou pohodu pracovníka a vede to ke změnám jeho chování“ uvádí Sylvest.
Kombinace spolupráce a soukromí
Při navrhování kanceláří se nesmí zapomínat na lidskou interakci, podporu vzájemné spolupráce a také soustředění. Lennart Nilsson, jeden z předních švédských odborníků na akustiku k tomu dodává: “V kancelářích se s požadavkem na skutečně vysokou zvukovou pohltivost setkáte především tam, kde jsou otevřené velkoplošné kanceláře a rovněž tam, kde mezioborové týmy potřebují průběžně komunikovat”.
Vidíme, co slyšíte
Zlepšete akustiku ve svých kancelářích pomocí naší produktové řady Rockfon dB, unikátní kombinace vysoké zvukové pohltivosti a zvukové izolace