Vysvětlení pojmů Nehořlavost nebo Zpomalování hoření a jejich vztah k požáru
Pojmy „nehořlavé materiály“ a „materiály zpomalující hoření“ se často zaměňují, protože znějí podobně a mají blízký vztah k požáru. Existuje však mezi nimi nesmírně důležitý rozdíl, který znají velmi dobře hasiči. Nehořlavý materiál nebude v reálných podmínkách zkrátka hořet a nezpůsobí požár. Jedná se o jednoduchou a jednoznačnou vlastnost. Materiály zpomalující hoření však k fenoménu, jako je požár, přispívají, jakmile dojde k překonání účinnosti chemikálií přidaných ke zbrzdění vzplanutí. Stupeň zpomalení hoření se obtížně stanovuje.
Proto je nehořlavost základním rysem protipožárních předpisů po celém světě a zásadním prvkem bezpečnosti budovy v případě, že nastane požár. Nehořlavé stavební materiály či prvky zůstávají mimořádně odolné vůči požáru bez ohledu na jeho zdroj, teplotu nebo přívod vzduchu. Pokud jde o protipožární opatření, nehořlavé materiály mohou být použity v neomezeném rozsahu u veškerých stavebních aplikací.
Materiály, které hoří, ale zpomalují hoření
Materiály zpomalující hoření jsou naopak hořlavé a přispívají k požáru. Neexistuje žádná globální norma určující, do jaké míry hořlavý produkt přispívá k šíření a nárůstu intenzity požáru, přestože metody vyhodnocování zahrnují následující aspekty:
- Jak snadno se produkt vznítí
- Množství tepla uvolněné hořením
- Šíření ohně na povrchu
- Způsob rozpadu při hoření
- Množství a charakter uvolňovaného kouře
Součást skupiny ROCKWOOL Group
Řešení reagující na tuto výzvu nabízejí i některé z našich sesterských značek.