Zvukovou pohltivost vyjadřuje součinitel zvukové pohltivosti alfa (α) s hodnotou mezi 0 a 1,00. Nula představuje nulovou pohltivost (úplný odraz) a hodnota 1,00 vyjadřuje absolutní pohlcení dopadajícího zvuku. Tento činitel slouží ke stanovení obecně používaných ukazatelů zvukové pohltivosti, jež jsou vysvětleny níže:
Vážený činitel zvukové pohltivosti (αw)
Hodnota alfa W neboli αw se vypočítává v souladu s normou ISO 11654 pomocí hodnot praktického činitele zvukové pohltivosti αp při standardních frekvencích a porovnáním výsledků s referenční křivkou. Hodnotu αw uvádějí u svých výrobků všichni dodavatelé podhledů v Evropě.
Kamenná vlna využívaná ve výrobcích Rockfon nabízí v porovnání s mnoha jinými materiály nejvyšší výkon.
Ekvivalentní plocha absorpce zvuku (Aeq)
Zvuková pohltivost ostrůvků a přepážek se vyčísluje pomocí ekvivalentní plochy absorpce zvuku Aeq vyjádřené v m² na objekt. Hodnota Aeq se měří v souladu s normou ISO 354. Jedná se o plochu fiktivní pohlcující plochy αw = 1,00, jež by pohltila stejný objem zvuku jako testovaný ostrůvek nebo přepážka. Neexistuje žádná standardní „vážená“ ekvivalentní plocha absorpce zvuku a nejlepším způsobem porovnání plochého stropu se stropem s ostrůvky či přepážkami tak bude výpočet doby dozvuku pro jednotlivé místnosti a situace.
Ostrůvky a přepážky Rockfon nabízejí vysokou zvukovou pohltivost v situacích, kdy nejsou modulární zavěšené podhledy vhodné.
Třídy pohltivosti
Mezinárodní norma ISO 11654 dělí zvukovou pohltivost do pěti tříd: od A do E. Hodnoty αp se porovnávají s řadou fixních referenčních křivek. Rozpětí mezi referenčními křivkami je široké, takže třídy absorpce představují pouze hrubý ukazatel zvukové pohltivosti.
Mnoho stropů Rockfon nabízí zvukovou pohltivost třídy A.
Koeficient redukce hluku (NRC)
Koeficient redukce hluku (NRC) vypočtený v souladu s normou ASTM C423 představuje jednočíselné hodnocení zvukové pohltivosti (čím vyšší je hodnota, tím lepší jsou vlastnosti). Jedná se o matematický průměr naměřených součinitelů zvukové pohltivosti αs při frekvencích 250, 500, 1 000 a 2 000 Hz. Koeficient NRC představuje stejnou váhu napříč 0 intervalem frekvencí, což znamená, že není tak přesný jako hodnota αw.